• Z důvodu poskytnutí dostatku času na oběd i starším žákům končícím až po páté vyučovací hodině se začátek kroužku posouvá na 13:15, děti si tedy můžete vyzvedávat ve 14:45. Výše uvedené bude platit od 25. 10 po celý rok.

Žáci budou potřebovat: adekvátní oblečení (zástěra), utěrku, box na jídlo (z některých hodin bude možno odnést si domů ochutnávku. Počítejte s tím, že pokrm může být i tekutý - box tedy musí dobře těsnit). Na suroviny se vybírá 250 Kč na celý školní rok (v hotovosti, peníze si přeberu osobně, nezasílejte prosím na účet školy).

  • Předpokládané termíny mé skupiny vaření do konce roku: 25. 10., 8. 11., 22. 11., 6. 12., 20. 12
  • 11. 10. Veselá svačinka
  • 25. 10. Rychlý hrníčkový štrúdl

Na těsto si připravíme 3 hrnky hladké mouky, 1/2 hrnku oleje, 1/2 hrnku teplé vody a šťávu z poloviny citrónu. Vodu přiléváme opatrně podle potřeby, aby těsto po propracování bylo hezky pružné, ale ne lepivé. Na nádivku si připravíme šest větších jablek, asi 3 lžíce cukru, skořici + dle chuti ořechy a sušené ovoce. Těsto rozdělíme na 3 díly, každý do tenka rozválíme a na jedné straně poklademe nastrouhanými jablky, která posypeme cukrem, skořicí a dalšími ingrediencemi. štrúdl zarolujeme a pečeme na 180 stupňů cca 30 minut (možná bude potřeba o trochu déle, hlídej, kdy štrúdl začne „zlátnout“).

  • 8. 11. - Polévka z červené čočky

Nastrouháme si očištěnou kořenovou zeleninu - mrkev, celer a petržel nebo pastiňák. Zeleninu si osmahneme na trošce oleje. Zalijeme vodou a přidáme propláchnutou čočku, polévkové koření, bobkový list, nové koření, majoránku, sůl a prolisovaný česnek. Přikryjeme poklicí a počkáme, než se polévka začne vařit. Poté vaříme ještě asi 15-20 minut. Než polévku podáváš, ochutnej, zda nepotřebuje přikořenit (přidat sůl, majoránku či česnek). Pozor na bobkový list a nové koření! (pokud je uvidíš na talíři, vyndej je, nejsou k přímé konzumaci). Můžeš servírovat s pečivem.

  • 22. 11. - Těstovinový salát

Do hrnce si dáme vařit vodu, kterou osolíme. Když voda začne bublat (= vře) velmi opatrně do ní nasypeme těstoviny a vaříme je podle návodu na obalu. Zatímco se těstoviny vaří, omyjeme a nakrájíme si zeleninu (měli jsme rajčata a papriku). Nakrájej vše na drobné kostičky, aby se zelenina hezky smíchala s těstovinami. Scezené těstoviny necháme trochu schladnout a smícháme se zeleninou. Přidali jsme ještě sterilovanou kukuřici.

Dresing - zakysanou smetanu smícháme s italskými bylinkami (např.: bazalka, rozmarýn, oregáno), česnekem či obojím. Salát dochutíme lžičkou či dvěma dresingu. Dobrou chuť.

  • 6. 12. - Perníkové sušenky

Smícháme „sypké“ ingredience - 400 g žitné mouky (pravé staročeské perníčky se obvykle vyráběly ze žitné mouky), 8 lžic cukru moučka (doma můžeš 2-4 lžíce cukru nahradit medem, který přidáš k „tekutým“ ingrediencím), lžičku jedlé sody, 2 lžíce perníkového koření (směs se dá koupit namíchaná v obchodě a obsahuje skořici, hřebíček, badyán, pepř atd.) a lžičku skořice. Poté přidáme „tekuté“ ingredience = 2 vejce, 60g rozpuštěného másla (pozor!) a 2 lžíce mléka. Těsto necháme uležet v lednici. Po vykrájení pečeme perníčky na 170 stupňu asi 10-12 minut (musíš perníčky hlídat, malé a tenké tvary jsou upečené rychleji, zkus je dávat na jiný plech než velké tvary + popros dospělého, ať ti pomůže obsluhovat troubu, je opravdu horká). Tip: pokud chceš mít perníčky lesklé, lze je po vyndání z trouby (ještě horké), potřít rozšlehaným vajíčkem. Výborné jsou ale i matné bez vajíčka, jak jsme si je připravili my.

  • 20. 12. - Vánoční hodina

Dnes jsme si nazdobili perníčky, ale také vyrobili nepečené cukroví, uvařili si vánoční čaj a naučili se skládat ubrousek do tvaru stromečku (https://www.youtube.com/watch?v=plkWFQ89XyE).

Nepečené cukroví 1 plechovku slazeného kondenzovaného mléka smícháme cca se sáčkem kokosu (záleží na hustotě mléka a hrubosti kokosu). Spaříme a oloupeme mandle. Z kokosové hmoty vytváříme kuličky, do kterých zatlačíme mandli, zakulatíme a obalíme v kokosu. Vánoční čaj/ punč Budeme potřebovat cca 1 litr vroucí vody (pozor!), 4 sáčky ovocného čaje, koření (měli jsme skořici, hřebíček a badyán), jablko, půl pomeranče a volitelně lžičku cukru (nebo ovocného sirupu).

Veselé Vánoce a na shledanou v příštím roce

  • Pozor! Od Nového Roku nastává změna - v roce 2017 máme kroužek vaření v sudé týdny. Předpokládané termíny kroužku do konce pololetí tak budou 10. 1. a 24. 1.

V dalším pololetí pak pravděpodobně 7. 2., 21. 2., 7. 3. a poté opět změna kvůli jarním prázdninám a do konce roku opět liché týdny, tzn. 28. 3., 11. 4., 25.4., 9. 5., 23. 5. a závěrečné vaření 6. 6.

  • 10. 1. Domácí pizza

Na těsto si smícháme lžící cukru s kostkou droždí. Třeme (mícháme s cukrem) tak dlouho, než se droždí začne „rozpouštět“. Vzniklé směsy se říká kvásek. Necháme ho chvíli stát na teplém místě (můžeme přidat lžíci vlažného mléka, ale není nutné). Zatímco nám kvásek kyne, umyjeme a nakrájíme si zeleninu (my měli papriku, ale hodí se i cuketa, kukuřice atd.), sýr (mozarela, eidam), šunku popřípadě další ingredience dle chuti (olivy, ananas etc.). Vrátíme se ke kvásku, který smícháme s cca 750g mouky, 3 lžícemi oleje a cca 350-400ml vlažné vody (přilévej postupně). Poté je potřeba těsto dlouho hníst, aby bylo krásně hladké a pružné. Rajčatová omáčka na pizzu - asi 2/3 plechovky krájených rajčat v tomatě jsme smíchále s kořením (u nás lžíce bazalky a oregána) a trochou soli. Těsto rozdělíme na požadovaný počet kousků (my z tohoto množství vytvořili osm menších pizz) a případně i trochu osolíme (my nesolili. Není to nutné, ale sůl trochu zbrzdí kynutí). Po pizze rozprostřeme rajčatovou omáčku a ozdobíme ji ostatními nakrájenými ingrediencemi. Troubu rozpálíme na 200 stupňů (klidně i víc, pokud lze) a pizzy pečeme asi 10-15 minut (podle tloušťky a velikosti).

  • 24. 1. Ovesné sušenky

Na 1 velký plech sušenek potřebujeme 1 velký hrnek ovesných vloček + 2/3 hrnku mouky (my dnes měli 1/3 hladké žitné + 1/3 hladké pšeničné ale můžete vyzkoušet i další druhy) + 2-3 lžíce cukru + semínka a sušené ovoce (2 lžíce lněných semínek + 2 lžíce slunečnicových + 2 lžíce rozinek) + 1 lžičku prášku do pečiva + 1 lžičku skořice. Všechny sypké ingredience smícháme. Do hrnku vložíme několik datlí, zalijeme vodou (do úrovně datlí) a rozmixujeme tyčovým mixérem (z hrstičky datlí nám vzniknou cca 2-3 lžíce pasty). Společně se 3 vrchovatými lžícemi tuku (my měli 2 lžíce oleje + 1 lžíci másla) a vajíčkem vmícháme k sypkým ingrediencím. Přidáme cca 2 lžíce teplé vody a vypracujeme těsto (s vodou opatrně. Těsto má být lepivé, ale ne tekuté). Z těsta ukrajujeme lžíčkou kousky, z kterých vyválíme kuličky. Ty na plechu vyloženém pečicím papírem rozmáčneme na placičky. Sušenky pečeme na 180 stupňů cca 13-15 minut. Pozor, trouba je horká! Popros raději někoho dospělého, ať ti pomůže. Hotové sušenky necháme vychladnout. Dobrou chuť.

Tipy: pokud nemáte datle nebo mixér, zkuste použít med. Stejně jako datlová pasta je sladký a lepivý. Slunečnicová semínka můžete vyměnit za oříšky, rozinky zase za sušené švesky, meruňky či brusinky.

  • 7. 2. Špagety s rajčatovou omáčkou a kuřecím masem

Do velkého hrnce dáme vařit vodu, kterou osolíme. Kuřecí řízek nakrájíme na kostičky, posolíme, přidáme lžičku sušené bazalky a olej. Na omáčku budeme potřebovat plechovku rajčat v tomatě (rajčátka nakrájíme na malé kostičky), mrkev oloupeme a nahrubo nastrouháme (nebo nakrájíme na malé kostičky). Přidáme italské bylinky (rozmarýn, bazalka, tymián, estragon, oregáno etc.) a sůl. Když se voda vaří, velmi opatrně do ní vložíme špagety, omáčku postavíme na sporák (občas zamícháme) a maso začneme smažit na rozpálené pánvi. Průběžně ho otáčíme. Hotové maso nesmí být růžové (pro kontrolu můžeš jeden větší kousek rozkrojit). Kdo má rád, může přidat pár nakrájených oliv. Dobrou chuť.

  • Muffiny s čokoládou

200 g hladké a 50 g polohrubé mouky smísíme s 2 lžičkami prášku do pečiva a 75 g cukru. Přidáme nadrobno nakrájenou tabulku čokolády a špetku soli. V druhé míse smícháme tekuté ingredience - 2 vajíčka, cca 200 ml mléka a 85 ml oleje. Tekutou část nalijeme do moučné části a promícháme. Podle potřeby dolijeme tekutiny (těsto by nemělo být tekuté, ale ani příliš hutné). Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 stupňů cca 25 minut.

Po dnešní hodině si také umíme vytvořit košíčky na muffiny z pečícího papíru (https://minimalisticka-kucharka.cz/jak-vyrobit-papirove-kosicky-na-muffiny/).

  • Kefírová buchta

350 g mouky (měli jsme směs hladké a špaldové) smícháme se 140 g cukru a lžičkou sody. Přilijeme 1/2 l acidofilního/kefírového mléka a 9 lžic oleje. 2/3 těsta nalijeme do formy, do zbytku těsta přidáme 2 lžíce kakaa či karobu a vylijeme na světlé těsto (po celé délce formy). Podle receptu se má péci na 160 stupňů po dobu 45 minut, naší dnešní buchtě ale k propečení nestačilo ani 55 minut. Proto doporučuji přidat stupně a péct na 175 stupňů Celsia. Zda je buchta hotová vyzkoušíme párátkem (pokud se těsto po 45 minutách na párátko lepí, přidejte ještě 5-10 minut a poté znovu párátkem vyzkoušejte).

V dnešním vaření jsme si i trochu zamodelovali, proto přidávám recept na slané těsto Slané těsto se nejí, ale dají se z něj tvořit ozdoby, košíčky etc. Do mísy dáme hrnek mouky a půl hrnku soli, vše zalijeme asi třetinou hrnku vody - s vodou opatrně, raději přiléváme postupně. Těsto zpracováváme rukama min. minutu, aby se vše hezky spojilo. Po práci se slaným těstem doporučuji pořádně si umýt ruce a použít krém (sůl může trochu vysušit kůži na rukou). Hotové výrobky necháme vyschnout (kontrolujte hlavně spodní část výrobku - většina tvarů by měla být připravena k pečení po cca týdnu vysychání). Pečeme cca 15-20 minut na 150 stupňů. Tipy: těsto se dá splétat, vykrajovat i modelovat. Dají se do něj obtiskovat předměty i „kreslit“ párátkem. Pokud slepuješ dvě části výrobku, použij jako lepidlo vodu (kapička stačí). Voda taky vyhladí povrch těsta. Pšeničná mouka vytvoří světlé těsto, žitná tmavé. Těsto, které potřeme vajíčkem se bude po upečení lesknout. Těsto, které vajíčkem nepotřeme se dá po upečení namalovat.

  • 28. 3. - Zelená frittata a okurkový salát

Na cca 5-6 muffinů budeš potřebovat - 3 vajíčka, sůl, půl lžičky oleje a 3 lžíce studené vody (nebo mléka). Můžeš přidat i trošičku pepře či bylinek - vše dobře rozšlehej v míse (po manipulaci s vajíčky si nezapoměň umýt ruce) + zeleninu. Naší kombinací byl špenát, hrášek a kukuřice. Mražený špenát je potřeba podusit - zahřát na plotně s troškou vody, soli a koření (pepř, česnek, rozmarýn, tymián, bazalka - co máš rád/a). Hlídej, aby se ti voda nevyvařila. Po cca 10 minutách by měl být špenát připravený. Rozmrazit je potřeba i hrášek a kukuřici. Vaječnou směs smícháme se zeleninou a nakrájeným/nastrouhaným sýrem a naplníme jí muffinové formičky (my měli 80g eidamu, ale dá se použít jakýkoliv sýr, který máš rád/a). Pečeme na 180 stupňů cca 20 minut. Před koncem pečení můžeme posypat sýrem po povrchu a ještě minutku zapéct.

Okurkový salát - omytou okurku oloupeme a nastrouháme. Připravíme si nálev ze skleničky studené vody, lžíce octa, lžíce cukru a špetky soli, kterým okurku přelijeme.

  • 11. 4. - Velikonoční hodina

Tvarohový mazanec (na Bílou sobotu) Potřebujeme: 400 g hladké mouky (200g špaldová, 200g klasická hladká) + 100g polohrubé mouky, prášek do pečiva, 125g cukru (+ na ovonění můžeme přidat vanilkový či jinak ochucený cukr), 2 vajíčka, 8 lžic oleje, 8 lžic mléka, vaničku tvarohu (polotučný) + podle chuti rozinky, mandle etc. Pečeme na 175 stupňů cca 50-60 minut (V horkovzdušné troubě stačí 165 stupňů. Pokud už je mazanec na povrchu hnědý ale těsto zůstává na páratku, přikryj jej pečicím papírem). Hrášková polévka - 2 mrkve a kousek celeru osmahneme na trošce oleje, zalijeme cca 1 litrem vody, osolíme, přidáme polévkové bylinky (petržel, libeček, celerová nať, troška pepře etc.) a necháme cca 10-15 minut povařit. Vývar slijeme a zalijeme jím cca 350 g hrášku (čerstvého či mraženého). Přidáme stroužek česneku a vaříme dalších 5 minut (nenech hrášek převařit, mohl by ztratit svou krásnou barvu). Na závěr polévku ochutnáme a dochutíme (není potřeba přisolit? Podle své chuti také můžeš přidávat koření - muškátový oříšek, italské bylinky etc. Mnoho lidí má v hrachové polévce rádo bazalku, ale existuje i zajímavá varianta s mátou). Dobrou chuť a krásné prázdniny.

  • Mrkvové muffiny

Na tyto zdravější muffiny budete potřebovat: 2 velké mrkve (3 menší nebo 4 malé) + jedno menší jablíčko. Vše umyjeme, oloupeme a nastrouháme (jablko určitě na hrubém struhadle, jinak vám z něho vznikne kaše). K nastouhanému jablku + mrkvi přidáme 2 vajíčka, cca 150 ml mléka a 80 ml oleje. V jiné míse smícháme 250 g mouky (doporučuji 50 g polohrubé + zbytek hladké, my měli celozrnnou špaldovou) + jeden prášek do pečiva + 50g třtinového cukru + hrstičku sušeného ovoce + koření (perníkové koření = skořice, hřebíček, muškátový oříšek, citronová kůra etc.). Sypkou směs vsypeme do tekuté, zamícháme a plníme muffinové košíčky (pokud je směs příliš tuhá, přilej trochu mléka, záleží na šťavnatosti ovoce a zeleniny). Pečeme 20-25 minut na 180 stupňů (170 u horkovzdušné trouby).

  • Tvarohové knedlíky s jahodami (meruňkami, švestkami či jiným ovocem)

Na nakrmení 4 průměrně hladových dospěláků budete potřebovat: Dva měkké tvarohy v alobalu (ty ve vaničce jsou příliš řídké), 2 vajíčka, 2 hrnky mouky (hrubé nebo kombinace polohrubé a hrubé), 2 plátky másla (nebo dvě lžíce oleje) a špetku soli. Pokud se těsto i po propracování rukama stále silně lepí, přidejte mouku. Z malých částí těsta (cca kulička do dlaně) si připravujeme placky, na které klademe ovoce. Placku kolem něj omotáme a pečlivě uzavřeme všechny otvory. Ukoulíme knedlík (pomáhá mít mouku, v které si knedlík obalím, aby se mi nelepil na ruce). Knedlíky vkládáme do vařící, mírně osolené vody (požádej o pomoc někoho dospělého. Pomatuj si, že knedlíky se do vody nehážou z výšky. Voda by pak „vyšplouchla“ a mohla vás opařit). Knedlíky jednou za čas opatrně oddělíme vařečkou od dna. Když začnou plavat, nech je vařit ještě 7 minut (pokud máš opravdu veliké knedlíky čas trošku prodluž). Po této době by měly knedlíky být hotové. Podáváme se zakysanou smetanou (či strouhaným tvarohem) a moučkovým cukrem.

  • 23. 5. - Růžová pomazánka a „falešné tiramisu“

Růžová pomazánka - naše růžová pomazánka je variací na hummus. Potřebujeme plechovku předvařené cizrny, asi 200 g vařené řepy (buď si ji uvaříme předem nebo se dá koupit již hotová v obchodě), lžičku tahini (pasta ze sezamu), šťávu z půlky limetky (nebo citronu), pepř, koření (římský kmín, koriandr, petržel, kmín, pískavice, česnek - záleží na tom, co máte doma/rádi) a špetku soli (nezapomeňte na ni jako paní učitelka :D). Vše dohladka rozmixujeme (můžeme přidat trochu vody popř. nálevu z cizrny) a mažeme na chlebíčky. Můžeme dozdobit bílým sezamem.

Tiramisu - puding jsme uvařili podle návodu na obale. Misky/skleničky jsme vyložili piškoty namáčenými v černé meltě (uvařená melta bez přidaného mléka nahradila kávu, ovoněli jsme ji trochou rumového cukru, protože do opravdového tiramisu se přidává alkohol zvaný amareto). Vše jsme vrstvili do sklenice a na závěr posypali karobem (alternativa kakaa). Po vychlazení v ledničce si už můžeme na tomto rychlém „tiramisu“ pochutnat.

  • Karbanátek v housce (hamburgr)

Na osm menších hamburgerů jsme použili 800g mletého masa, vajíčko a žloutek, studená voda (cca 4 lžíce), dvě hrsti strouhanky, lžičku hořčice a sůl - vše prohněteme a tvoříme vyšší placky, které obalíme v hrubé mouce. Smažíme v rozpáleném oleji „dozlatova“ po obou stranách (pozor, olej je horký a při kontaktu s vodou může „prskat“). Dobře propečené maso společně se salátem, rajčetem, cibulí a kečupem/hořčicí vrstvíme do hamburgerové housky, kterou jsme si předem ohřáli v troubě. Dobrou chuť a krásné prázdniny.


Nástroje pro stránku