• Origami skákající žába - návod najdete např. na http://www.origami.cz/Bin/zaba_sk.gif
  • Origami drak - návod najdete na
  • Dnes jsme vyzkoušeli metodu zvanou quilling. Pokud vás tato metoda zaujala, zkuste si ji vyhledat pomocí některého prohlížeče (můžete zkusit přidat slova animals nebo for children)
  • Výroba podzimního keře s růžemi. Návod na smotání růže z papírové spirály najdete například zde: https://www.youtube.com/watch?v=SeN9_K1xrWQ
  • Výroba tiskátek z kartonu a provázku.
  • Využití tiskátek pro výrobu vlastního ozdobného papíru. Nejšikovnější z nás z něj ještě zvládli sestavit krabičku. Návod na stavbu krabičky najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=NccMoX5jrbo
  • Dnes jsme vyzkoušeli kroužkovací a frivolitkový uzel, které se používají při drhání (macramé). Nákresy pro tvorbu jednotlivých uzlů najdete např. na stránce http://www.rucniprace.cz/drhani-krouzkovaci-uzel.php

(např. známé náramky shamballa jsou tvořené kombinováním techniky drhání - plochého uzlu a navlékání korálků).

  • Sněhové víly - Pro kompletaci víly je potřba silueta tanečnice (naše byly kreslené rukou, ale na internetu se dá najít inspirace pod heslem ballerina silhouette) a sněhová vločka, oboje vytvořené na papíry stejného formátu. Vločka - nejjednodušeji se dá vytvořit osmicípá vločka z kruhu, který přehneme na osminy (3 sklady). Návod na vytvoření vločky ze čtverce (deseticípé) najdete např. na stránce: http://www.keliwood.cz/aktuality/snehove-vlocky-vanocni-vystrihovanky (čtverec složit po úhlopříčce napůl, vzniklý trojúhleník přeložit na polovinu a pak odhadem přeložit na třetiny a odstřihnout „ouška“). Dále už pouze podle fantazie vystřihujeme malé trojúhelníky, obdélníky a další tvary.

Pro kompletaci je potřeba ve středu vločky proříznout několikacentimetrový otvor. Poproste někoho dospělého, ať vám s prořezáváním pomůže.

  • Výrobky ze slaného těsta - smícháme 2 hrnky vody, 1 hrnek soli a cca 1/2 - 2/3 hrnku teplé (ne vařící) vody a vše velmi dobře prohněteme. Z těsta vykrajujeme či tvarujeme ozdoby, svícny etc. Po vyschnutí (podle tloušťky bude trvat několik dní) pečeme na 170 Celsia po dobu cca 20 minut. Před pečením lze potřít vajíčkem, těsto se bude více lesknout.
  • Nepečené cukroví - „Rafaelo“ - smícháme plechovku kondenzovaného slazeného mléka s cca balením kokosu (záleží na hustotě mléka a jemnosti kokosu, nejspíše půjde o něco mezi 150-200g kokosu na plechovku mléka). V rukou ukoulíme kuličku, do které vetkneme oloupanou (blanšírovanou) mandli a znovu zakulatíme. Kuličku pak na závěr ještě zvenku obalíme v kokosu.

Skládání ubrousků - ubrousku patří ke svátečnímu stolování. Dnes jsme si vyzkoušeli skládání ubrousku ve tvaru stromečku: http://www.tchiboblog.cz/vyskladejte-si-stromecek-na-jidelni-stul//.

  • 6. 1. - Vyplétané mandaly

Z papíru si připavíme kolečko, které pomocí kolmic procházejících středem rozdělíme na 4 části (3, 6, 9, 12 na ciferníku hodin). Následně odhadem domalujeme zbylé hodiny (nebo použijeme vrcholů dvanáctiúhelníku pro přesné určení) a v daných místech kruh lehce nastříhneme (pouze několik mm). Připravíme si dvě barvy bavlnky (1 a 1,5 metru). Kratší bavlnkou „zasekneme“ do otvoru označujícím 12h a začneme omotávat v posloupnosti 12-6-11-5-10-4-9-3-8-2-7-1 (tzn. spojujeme protiležící body) - modrá barva. Vyměníme barvu bavlny, kterou znovu připravíme „na strart“ do čísla dvanáct. Tentokrát ale nepůjdeme přímo dolů, ale o jeden stupeň doleva (5), zpět na start (12) a o jeden stupeň doprava (7).

12-5-12-7

1-6-1-8

2-7-2-9

3-8-3-10

4-9-4-11

a zakončíme 5-10 a 6-11.

Na konci musí z každého bodu vycházet dvě linie tvořící špičku (zelená barva).

Lze přidat i další sekvenci, která posouvá body o 2 místa (červená barva). Začínáme 12-4-12-8 a pokračujeme 1-5-1-9… Na další tvorbu použijte vlastní fantazii. Po dokončení bavlnky na zadní straně mandaly zauzlujte (lze je zabezpečit lepidlem, izolepou či zcela přelepit dalším bílým kruhem).

Poznámka - dnes jsme pracovali se 12 zářezy, ale lze vyplétat s libovolným počtem zářezů rovnoměrně rozmístěných po obvodu kruhu (např. drobné mandalky s 8 zářezy, velké se 16 etc.), je potřeba pouze zachovat posunutí o 1 (zelená), 2 (červená) od protilehlého bodu.

  • Bambule - z tvrdého papíru (např.: krabička od čaje/ cereálii nebo čtvrtka) si vystřihneme dvě kolečka s menším kulatým otvorem ve středu (vznikne nám tvar připomínající CD nebo doughnut). Obě kolečka přiložíme k sobě a začneme omotávat zbytky vlny. Když je středový kruh zaplněn, opatrně začneme nůžkami stříhat po obvodu kruhů (pokud je střed skutečně poctivě zaplněn, vlna z něj nevypadává). Mezi naše dva kartony vložíme kousek vlny a vše stáhneme (pevně, ale pozor, ať vlnu nepřetrhnete). Teď můžeme kruhy opatrně stáhnout či roztrhnout a sundat (hlavně pokud je středový kruh opravdu plný, bývá to jediné řešení).
  • ANGLIČTINA - odkaz na web s procvičováním přít. času http://www.agendaweb.org/verbs/present_simple-exercises.html
  • Maska - papiermache (z francouzštiny papier = papír, mâché - rozžvýkaný)

Na doma vyrobené lepidlo budeme potřebovat lžíci kukuřičného škrobu a hrnek vody. Směs dobře rozmícháme, za pravidelného míchání přivedeme k varu (pokud směs jenom postavíte na sporák, vysrážejí se vám v ní kousky a lepidlo nebude hladké) a několik minut povaříme (konečný produkt vypadá jako poloprůhledný, řídký puding). Nafouknutému, zavázanému balónku uděláme z trojúhelníku papíru nos, který přilepíme izolepou, popř. i další detaily. Pruhy papíru lepíme v několika vrstvách různými směry na balonek, který necháme den až dva vyschnout. Poté balónek vypustíme a můžeme masky malovat, prostřihnout jim otvory na oči etc. Pokud chceme masku nosit, na závěr po stranách přilepíme kousek izolepy (na zpevnění a v tomto místě prorazíme otvor na gumičku).

  • Tulipán

Dnes používaný stručný návod na seskládání tulipánu najdete zde: http://origami.island-three.net/diagrams/tulip_diag1.gif (pokud byste zapomněli postup, zkuste do vyhledávacího okna youtube zadat origami tulip a jistě již nějaký návod najdete).

  • Korálky

Najdeme si pěkně barevnou stránku z letáku, starého časopisu či novin. Nastříháme dlouhé, velmi pozvolna se zužující trojúhelníky. Vezmeme si špejli, na širší straně trojúhelník potřeme lepidlem (tyčinkové, herkules) a začneme smotávat. Špičku se snažíme držet nad středem budoucího koráku. Když se dostaneme ke konci papíru, špičku opět natřeme lepidlem, pořádně prsty přitlačíme a poté korálek stáhneme ze špejle. Opakujeme, dokud nemáme požadovaný počet korálků. S délkou a šířkou pruhů lze experimentovat, nedoporučuji však základnu trojúhelníku větší než 2-3 cm (Pro více inspirace vyhledejte heslo korálky z papíru).

Potřebujete cca 7 kousků barevného papíru 7×7 cm + jeden pruh čtvrtky o šířce 7 cm (délka = delší strana čtvrtky A4 = cca 29 cm) + jeden proužek papíru o šířce asi 1-2 cm a délce cca 12 cm. Od spodní části pruhu čtvrtky odměříme 7 cm a pak pokračujeme po centimetrech. Na vyměřených místech papír ohneme (vždy vzad). Po dosažení požadovaného počtu skladů necháme pruh přehnutý napůl. Na každý vzniklý proužek (ohraničený ohyby) nalepíme jeden z barevných papírů. Posledním připraveným proužkem papíru obě poloviny přeložené čtvrtky spojíme. Po vytažení můžeme na ukrytou část přáníčka napsat náš vzkaz. (videonávod: https://www.youtube.com/watch?v=R1nTJ47bVV8&t=365s)

  • Výroba hračky
  • Létající hračky

Větrník - budete potřebovat pruh kancelářského papíru o velikosti 3×12 cm. Na papír si naznačíme linky, které nám jej rozdělí na 3 stejné části o velikosti 1×12 cm. Podél těchto linek papír nastříhneme. Na jedné lince povedeme stříh zleva a na druhé zprava (nastřihnutí proveď v délce cca 9cm). Vzniklá „ramena“ spojíme kancelářskou sponkou. Můžete experimentovat s nabarvením vrchní části a efekty, které kresba vytváří (duha, spirála, kruh etc.)

Letadlo - papírové letadlo, které jsme dnes skládali, je známo pod jménem Delta. (obrázkový návod najdete např. zde: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/a3/c4/5c/a3c45c1a6431cb3a3b20e716e23efbda.jpg)

  • Dnes jsme si vyzkoušeli techniku zvalou Iris folding. Pokud toto heslo zadáte do vyhledávače, měli byste být schopni najít vzory i šablony. My jsme dnes používali tuto šablonu: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/c6/cc/4d/c6cc4dcd86fe2ef74b0447dca14bbac5.gif. Na výrobu hvězdičky pomocí této šablony budete potřebovat 3 různé barevné papíry, z kterých po kratší straně odstřihnete dva pruhy v šířce 3cm (celkem tedy 6 pruhů). Tyto pruhy přehnete na polovinu. Šablonu vložíte pod čtvrtku s prostřiženým „okýnkem“ daného tvaru. Postupně podle čísel lepíme části přeložených proužků papíru (vždy pouze za okraje). Část s přehybem směřujeme do středu útvaru (tedy ohyb „lícujeme s čárou na šabloně“). Při práci s touto šablonou tedy nalepíme tři proužky v barvě A, poté tři proužky v barvě B a následně tři proužky v barvě C (znovu zdůrazňuji nepřilepujte k šabloně, šablona se bude odstraňovat a strana kterou při práci nevidíte bude lícová!). Poté už se barvy střídají vždy po nalepení jednoho pruhu (pruhy se tak částečně vzájemně překrávají). Nakonec odstaníme šablonu a ze vzniklého tvaru můžeme tvořit přáníčka či dekorace.
  • Pozor, budeme potřebovat jehlu (každý). Kdo může, přineste „plato z bonboniéry“.
  • Na příště pořád můžete přinést „plato z bonboniéry“ (popř. kelímky od malinkých jogurtů etc.) - použijeme je jako formy. Jinak budete potřebovat jehlu a látku, kterou jste dostali.

Dnes jsme se učili, jak vytvořit zadní steh (popř. někteří z nás použili steh přední): http://stehzastehem.cz/domains/stehzastehem.cz/2016/04/28/stehy-pro-rucni-siti/ + jak šití začít a ukončit.


Nástroje pro stránku