Letošní úspěchy našich žáků, pedagogů...Dobrou příležitostí k prověření vlastních schopností a ke změření sil s ostatními je účast v různě zaměřených soutěžích. Nenecháme si ujít přírodovědné, jazykové i společenskovědní soutěže a olympiády, stejně jako nejrůznější sportovní podniky, kde dosahujeme výborných výsledků. Řada našich žáků rovněž slaví úspěchy i v mnoha oblastech mimo školu…


2016/2017

U6 - Úžasný svět vědy

obrazek_u6.jpegTento školní rok se 5 žáků naší školy opět účastnilo televizní vědomostní soutěže U6. Jednalo se o její letošní 12. díl. A co je to vlastně U6? U6 – Úžasný svět vědy – je zábavný soutěžní vědomostní pořad České televize. Pořad se obvykle natáčí v areálu Vítkovických železáren, ale v našem případě to bylo VIDA centrum v Brně. Pořadem běžně provází Petr Vaněk v roli Pana Továrníka, ale v Brně Pana Továrníka zastupoval Docent Hair (Jan Vlas) a již stálý poskok Ducháček (Karel Zima). V každém díle proti sobě stojí pětičlenné týmy dvou základních škol či gymnázií. Během různých soutěžních úkolů, spojených s tématem jednotlivého dílu, získávají soutěžící body. Tentokrát Technické centrum VIDA zaplavílo tsunami Ducháček! A než se mu a adeptům do Ligy výjimečných mozků podařilo uvést centrum opět do původního stavu, naučili se sestrojit vodní lupu, projít laserovým polem a zjistit, jestli prskavka hoří pod vodou. Na závěr i tohoto dílu následovalo hádání osobnosti z řad vědců a významných osob v oboru věda a technika, na základě převleku tentokrát Docenta Haira. Teď se jednalo o osobnost Benjamina Franklina, diplomata, přírodovědce, spisovatele a státníka, který se narodil 17. ledna 1706 v Bostonu ve státě Massachussetts (USA) a proslavil se svými pokusy s elektřinou, vyrobil bleskosvod, věnoval se vědě, sestavoval mapy. Byl i jedním ze zakladatelů USA a signatářem Deklarace nezávislosti a Ústavy Spojených států. Přestože jme ho nedokázali v postavě Docenta Haira i přes jeho nápovědu odhalit, celkově jsme v soutěži zvítězili ve vysokém poměru 31:1, a zaslouženě tak byli zapsáni do Ligy výjimečných mozků. Odměnou nám byly i pěkné věcné ceny, které jsme, jako vítězný tým, měli možnost v časovém limitu vyhledat ukryté v bednách po areálu VIDA centra.

To, jak jsme soutěžili, můžete zhlédnout zde.

Předchozí díly, ve kterých jsme soutěžili:

http://decko.ceskatelevize.cz/u6/23-dil

http://decko.ceskatelevize.cz/u6/52-dil

Logická olympiáda

Z letošní logické olympiády vzešli tři krajští finalisté, a to Zuzana Pejchlová (3.C), Nina Staníková (5.C) a Max Šimek (5.D). Nina a Max se navíc zúčastnili republikového finále, které se konalo 28. 11. 2016 v Míčovně Pražského hradu. V něm se Max umístil na velmi krásném 14. místě (celkem 64 soutěžících). Všem finalistům k velkému úspěchu gratulujeme.

www.logickaolympiada.cz

http://www.mensa.cz/volny-cas/fotogalerie

Bobřík informatiky

Začátkem listopadu jsme se opět zúčastnili celorepublikové informatické soutěže Bobřík informatiky. Soutěž pro žáky ZŠ a SŠ organizuje Fakulta informatiky Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a probíhá online u počítačů. I letos se naši žáci zařadili mezi celostátní vítěze. V kategorii Mini (1. až 5. ročník) plný počet bodů získali Nina Staníková z 5.C a Alex Dao z 5.D. V kategorii Kadet (8. a 9. ročník) se absolutním republikovým vítězem stala Klára Henzlová z 9.B a mezi 5 % nejlepších řešitelů se řadí i David Kubíček a Šimon Prek, oba taktéž z 9.B

Běh Kraví hora + Orientační běhy

Dne 23.9. 2016 se naši žáci zúčastnili Běhu na Kraví horu pod záštitou hejtmana a organizace Brno - Zdravý střed. Závod pořádal klub Technika Brno.

Délka trati byla 1500 m, běželo se v terénu, v kategorii dívky 6. a 7. třída suverénně zvítězila Kateřina Ledecká (6.B) časem 6.59 min. Nejrychlejší chlapec v kategorii 6. a 7. tříd byl Adam Přezvinský (7.A), který zvítězil v čase 6.33 min. V kategorii 8. a 9. tříd doběhla z dívek jako první Markéta Nová (9.A) v čase 8.34 min, na třetím místě se umístila Klára Pospíšilová (7.A). V kategorii chlapců 8. a 9. tříd zvítězil Jiří Mrkvica v čase 6.04 min, třetí doběhl Marek Vystavěl v čase 6.34 min. Všem žákům děkuji za vzornou reprezentaci školy.

Druhé kolo Ligy škol v orientačním běhu proběhlo 1.11. 2016 na Lesné. Naši žáci byli velmi úspešní. První místo v kategorii 8. a 9. tříd obsadil Daniel Georgiev, který časem 10:38 min suverénně vyhrál. Za zmínku také stojí pěkné 5. místo Elišky Lukšíkové v kategorii dívek 8.-9. třída. Benjamínci Ondra Lojek a Jan Vavřík v kategorii 5. tříd obsadili krásné 10. místo. Neztratili se ani dívky Kateřina Matulová a Dominika Křížová, které doběhly na 21. místě z celkového počtu 67 dívek. Všem žákům děkuji za vzornou reprezentaci školy.2015/2016

Akademie programování

Naše škola se po roce opět zapojila do Akademie programování. Jedná se o vzdělávací projekt společnosti Microsoft a organizace Czechitas, který si klade za cíl hravou formou ukázat studentům základních, středních i vysokých škol svět programování. Prostřednictvím programu Kodu a aplikace TouchDevelop jsme si s žáky v rámci informatiky vyzkoušeli vytvářet jednoduché (často i složitější) algoritmy, hry a aplikace pro dotyková zařízení. Podivný svět jedniček a nul je tak pro nás nyní „nepatrně“ pochopitelnější…

Soutěž v anglické konverzaci

scan0001.jpgLucie Šrámková ze třídy 4.D se 22. března 2016 zúčastnila konverzační soutěže Uč se a dobudeš svět, kterou již čtvrtým rokem pořádá Školský komplex na Mendlově náměstí v Brně. V této soutěži se utkali žáci čtvrtých a pátých ročníků. Lucie obsadila krásné 2. místo.

Matematický klokan

V pátek 18.3. se konal další ročník soutěže Matematický klokan. Zúčastnili se jej žáci 2.-9. ročníku a někteří z nich dosáhli velmi dobrých výsledků.
Nejlešpí řešitelé MK 2016

Pišqoriáda

Letošní pišqoriáda se uskutečnila v pátek 12.2. dle obvyklých pravidel. První vyučovací hodinu probíhala třídní kola, ze kterých vzešli vždy dva finalisté. Ti se potom utkali druhou vyučovací hodinu s ostatními vítězi vyřazovacím způsobem. Zatímco mezi žáky prvního stupně exceloval Jakub Zduba ze 4.B, který prošel turnajem bez jediné prohry, finále druhého stupně ovládly dámy - Klára Horáková a Zuzka Tomečková z 8.A. Absolutní finále mezi vítězi obou stupňů vyhrála Klára. Fotogalerie zde.

1. stupeň 2. stupeň
1. místo Jakub Zduba 4.B Klára Horáková 8.A
2. místo Jakub Staněk 2.C Zuzka Tomečková 8.A
3. místo Edita Munzarová 5.C Šimon Prek 8.B

Logická olympiáda

Do celorepublikového finále se probojovali Tomáš Tesáček z 5.C a Maxmilián Šimek z 4.D. Oběma finalistům upřímně gratulujeme.

Bobřík informatiky

V minulém týdnu se naše škola opět zapojila do celostátní online soutěže o Bobříka informatiky. Cílem soutěže je rozvíjení algoritmického a informatického myšlení u žáků základních a středních škol. Otázky se týkají oblasti algoritmizace a programování, porozumění informacím, řešením problémů a celkové digitální gramotnosti. Naši žáci se ve všech kategoriích – Mini (4. a 5. ročník), Benjamin (6. A 7. ročník) a Kadet (8. a 9. ročník) - dokázali umístit mezi nejlepšími řešiteli z celé republiky. Nejvíce bodů za naší školu v jednotlivých kategoriích získali Jakub Staněk z 5. B, Marek Jančar z 6. A a Daniel Georgiev z 8. B, jenž byl také nejúspěšnějším řešitelem ze ZŠ v Jihomoravském kraji. Jim i všem úspěšným řešitelům gratulujeme…2014/2015

Sborník

5b_ikona_obalky-page-001.jpgŽáci 5.B si dali tu práci a napsali řadu básní, povídek, esejí i textů jiných žánrů, své práce doplnili ilustracemi a vše sestavili v jedinečný Sborník textů žáků 5.B, který vyšel na konci školního roku 2014/2015. Sami žáci navrhli a realizovali typografii sborníku, sami žáci si určili pořadí svých textů a sami si také navrhli obálku a logo své třídy. Návrhů loga třídy bylo vícero, žáci si však demokraticky odhlasovali jeden návrh vítězný, který pak umístili na první stránku knihy. Za svou práci navíc (oproti jiným třídám) si všichni, kteří se o výsledek přičinili, zaslouží ne-li potlesk, tak alespoň potřesení pravicí a popřání hafo elánu do dalšího tvoření.

Akademie programování

zlin.jpg    Naše škola se účastnila prvního ročníku Akademie programování, jež měla v dětech podnítit zájem o programování a svět informačních technologií. Nejlepší „programátoři“ zapojeni do Akademie získali hodnotné ceny a v celkovém hodnocení akademie naše škola získala 1. místo v konkurenci základních a středních škola z celé ČR. Za vítězství škola získá od pořadatelů soutěže poukaz na nákup ICT vybavení. Cenu jsme si převzali 3.6. ve Zlíně v rámci Mezinárodního filmového festivalu. Dosáhli jsme i individuálních úspěchů, kdy Radek Máca z 8.A vytváří pro Microsoft speciální výukový tutoriál svého programu pro budoucí účastníky akademie.

Lexikon strašidel

20150515_091827.jpgscan0011.jpgscan0012.jpg V pátek 15.5.2015 proběhlo na zahradě EkoCentra Brno Vyhlášení vítězů 11. ročníku soutěže Moje Veličenstvo kniha. Byli přizváni rovněž zástupci naší školy, tříd 2.C a 2.D, které se zúčastnily soutěže se svou knihou Lexikon strašidel. V hodinách EPČ žáci výtvarně ztvárnili strašidla, která mají jména, a v hodinách českého jazyka přibyly „odborné“ popisy jednotlivých bubáků. Naše kniha získala od odborné poroty 2. místo v kategorii kolektivních prací 1. stupně ZŠ. Rovněž získala titul Titulní strana 2015, za který děkujeme všem hlasujícím na internetových stranách Ekocentra. Je vidět, že máme hodně kamarádů a příznivců našich strašidel :-D

Pythagoriáda

V okresním kole letošní Pythagoriády byli nejúspěšnější:

Ema Lajdová (5.B) 3. místo
Vladimír Strnad (5.B) 3. misto
Linda Pezlarová (5.B) 4. místo
David Kubíček (7.B) 5. místo
Šimon Prek (7.B) 6. místo

Šplh

splh.jpgDne 25.3.2015 se konalo na ZŠ Vedlejší městské kolo ve šplhu o tyči. Do tohoto kola postoupili tři naši deváťáci: Oskar Sázavský, Dominik Kuchař a Alexandr Culka. Vybojovali zde krásné 3. místo. Gratulujeme.

U6

zima_vanek-thumb.jpgDne 9. 2. 2015 se v areálu ostravských Dolních Vítkovic konalo natáčení soutěžního pořadu České televize U6 - úžasný svět techniky, kterého se zúčastnilo pět vybraných žáků třídy 7.B. O hodnotné ceny soupeřili s žáky osmé třídy ze základní školy Lesná. Premiéru vysílání pořadu bylo možné sledovat dne 13. 3. 2015 na televizní stanici ČT:D. Díl je nyní ke shlédnutí na webových stránkách České televize

(http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10600540290-u6-uzasny-svet-techniky/415234100151005 ).

Pišqoriáda

Pátek „třináctého“ byl na Úvoze ve znamení piškvorek. Tradiční akce se zúčastnili všichni žáci školy. Z třídních kol postoupili ti nejlepší do školního kola, kde se již utkávali napříč ročníky. Vítězem za 1. stupeň se stal Jan Svoboda ze 4.A, nejúspěšnějším hráčem za druhý stupeň byl Viktor Veleba z 7.A. Absolutním vítězem se po vzájemné hře stal Jan Svoboda. Gratulujeme.
Více ve fotogalerii.

Matematická olympiáda

Žáci 5. ročníku se zúčastnili okresního kola Matematické olympiády, které se konalo 21.1. 2015. Nejúspěšnějšími byli Matěj Bednář (4. místo) a Linda Pezlarová (8. místo). Gratulujeme.

Lyžování

V přeboru škol JMK v alpském lyžování obsadil Jan Samuel Zelený z 5.B ve své kategorii 3. místo.

Pohár zdravého Středu

Žáci (zejm.) druhého stupně úspěšně reprezentovali 3. 10. naši školu na cyklistickém závodě Pohár zdravého Středu. Ema Bugnerová vybojovala 3. místo ve své kategorii, Šimon Prek a Jiří Mrkvica se umístili na 3. a 2. místě ve své kategorii.2013/2014

Úvoz má talent

Ke konci školního roku se na naší škole uskutečnilo finále historicky prvního ročníku soutěže Úvoz má talent. Úroveň vystoupení všech osmi finalistů byla vysoká a jejich výkony obdivuhodné. Z celoškolního hlasování nakonec vzešel vítězně Šimon Blažek z 9.A, který předvedl, jak se „dělá parkour“. Obrázky ze soutěže naleznete ve fotogalerii, video vítězného představení zde.

Matematické soutěže

V letošním školním roce se naši žáci tradičně účastnili matematických soutěží. Nejúspěšnějšími byli:
Tomáš Nevrlka (5.C) - 1. místo (Pythagoriáda), 9. místo (Matematická olympiáda)
Zdeněk Pezlar (5.C) - 6. místo (Matematická olympiáda)
David Kubíček (6.B) - 7. místo (Matematická olympiáda)
Zuzana Tomečková (6.A) - 17. místo (Pythagoriáda)

Turnaj ve vybíjené

Dne 1.4. 2014 se žáci pátých tříd zúčastnili turnaje ve vybíjené. Na ZŠ Botanická se sešlo 8 škol, které celé dopoledne urputně bojovaly o medaile. Naši chlapci si vedli skvěle. Získali krásné 2. místo.

Finále ve šplhu

Dne 27. 11. se konalo finále městského kola žáků 3. – 5. tříd ve šplhu na tyči. Z naší školy postoupil do finále Robin Juránek z 5.A a Marcela Skálová ze 4.A. I přes velkou konkurenci si oba žáci vedli velmi dobře. Robinu Juránkovi se podařilo obsadit krásné 3. místo.

Logická olympiáda

V celorepublikovém finále Logické olympiády, které se konalo v Míčovně Pražského hradu 25.11. dosáhli naši zástupci z 1. stupně velkého úspěchu. Anička Hronová ze 4.B skončila na 22. a Zdeněk Pezlar z 5.C na 35. místě.

Baseball

Blahopřejeme Elišce Stejskalové, žákyni 6. A k dosaženému úspěchu na baseballovém turnaji v Pennsylvanii v USA. Zároveň Elišce děkujeme za vzornou reprezentaci nejenom Jihomoravského kraje, klubu VSK Techniky Brno i naší školy. Více v článku Zpravodaje MČ Brno-střed.Eliška v USA

Agility

Dominika Tillová z 9.A se svou dvouletou fenkou Bonny získala na mistrovství ČR v agility (kategorie KKCHS - Kavalír King Charles Španěl), které se konalo ve Skalách u Rýmařova 13.10.2013, skvělé 4. místo. V kategorii Jumping pak skončila 8.

Motokros

Blahopřejeme Martinovi Vítkovi z 1.B - nadějnému motokrosovému závodníkovi. K jeho úspěchům na motorce KTM SX 50ccm (2. místo v serialu Stomp Moravia v roce 2011, 1. místo v serialu Chalupa Cup v roce 2012) přibylo letos 4. místo na MMČR pitbike MX.

Návštěvník: 465223 Webdesign: S44 s.r.o. v technologii DokuWiki