(např. známé náramky shamballa jsou tvořené kombinováním techniky drhání - plochého uzlu a navlékání korálků).

Pro kompletaci je potřeba ve středu vločky proříznout několikacentimetrový otvor. Poproste někoho dospělého, ať vám s prořezáváním pomůže.

Skládání ubrousků - ubrousku patří ke svátečnímu stolování. Dnes jsme si vyzkoušeli skládání ubrousku ve tvaru stromečku: http://www.tchiboblog.cz/vyskladejte-si-stromecek-na-jidelni-stul//.

Z papíru si připavíme kolečko, které pomocí kolmic procházejících středem rozdělíme na 4 části (3, 6, 9, 12 na ciferníku hodin). Následně odhadem domalujeme zbylé hodiny (nebo použijeme vrcholů dvanáctiúhelníku pro přesné určení) a v daných místech kruh lehce nastříhneme (pouze několik mm). Připravíme si dvě barvy bavlnky (1 a 1,5 metru). Kratší bavlnkou „zasekneme“ do otvoru označujícím 12h a začneme omotávat v posloupnosti 12-6-11-5-10-4-9-3-8-2-7-1 (tzn. spojujeme protiležící body) - modrá barva. Vyměníme barvu bavlny, kterou znovu připravíme „na strart“ do čísla dvanáct. Tentokrát ale nepůjdeme přímo dolů, ale o jeden stupeň doleva (5), zpět na start (12) a o jeden stupeň doprava (7).

12-5-12-7

1-6-1-8

2-7-2-9

3-8-3-10

4-9-4-11

a zakončíme 5-10 a 6-11.

Na konci musí z každého bodu vycházet dvě linie tvořící špičku (zelená barva).

Lze přidat i další sekvenci, která posouvá body o 2 místa (červená barva). Začínáme 12-4-12-8 a pokračujeme 1-5-1-9… Na další tvorbu použijte vlastní fantazii. Po dokončení bavlnky na zadní straně mandaly zauzlujte (lze je zabezpečit lepidlem, izolepou či zcela přelepit dalším bílým kruhem).

Poznámka - dnes jsme pracovali se 12 zářezy, ale lze vyplétat s libovolným počtem zářezů rovnoměrně rozmístěných po obvodu kruhu (např. drobné mandalky s 8 zářezy, velké se 16 etc.), je potřeba pouze zachovat posunutí o 1 (zelená), 2 (červená) od protilehlého bodu.

Na doma vyrobené lepidlo budeme potřebovat lžíci kukuřičného škrobu a hrnek vody. Směs dobře rozmícháme, za pravidelného míchání přivedeme k varu (pokud směs jenom postavíte na sporák, vysrážejí se vám v ní kousky a lepidlo nebude hladké) a několik minut povaříme (konečný produkt vypadá jako poloprůhledný, řídký puding). Nafouknutému, zavázanému balónku uděláme z trojúhelníku papíru nos, který přilepíme izolepou, popř. i další detaily. Pruhy papíru lepíme v několika vrstvách různými směry na balonek, který necháme den až dva vyschnout. Poté balónek vypustíme a můžeme masky malovat, prostřihnout jim otvory na oči etc. Pokud chceme masku nosit, na závěr po stranách přilepíme kousek izolepy (na zpevnění a v tomto místě prorazíme otvor na gumičku).

Dnes používaný stručný návod na seskládání tulipánu najdete zde: http://origami.island-three.net/diagrams/tulip_diag1.gif (pokud byste zapomněli postup, zkuste do vyhledávacího okna youtube zadat origami tulip a jistě již nějaký návod najdete).

Najdeme si pěkně barevnou stránku z letáku, starého časopisu či novin. Nastříháme dlouhé, velmi pozvolna se zužující trojúhelníky. Vezmeme si špejli, na širší straně trojúhelník potřeme lepidlem (tyčinkové, herkules) a začneme smotávat. Špičku se snažíme držet nad středem budoucího koráku. Když se dostaneme ke konci papíru, špičku opět natřeme lepidlem, pořádně prsty přitlačíme a poté korálek stáhneme ze špejle. Opakujeme, dokud nemáme požadovaný počet korálků. S délkou a šířkou pruhů lze experimentovat, nedoporučuji však základnu trojúhelníku větší než 2-3 cm (Pro více inspirace vyhledejte heslo korálky z papíru).

Potřebujete cca 7 kousků barevného papíru 7×7 cm + jeden pruh čtvrtky o šířce 7 cm (délka = delší strana čtvrtky A4 = cca 29 cm) + jeden proužek papíru o šířce asi 1-2 cm a délce cca 12 cm. Od spodní části pruhu čtvrtky odměříme 7 cm a pak pokračujeme po centimetrech. Na vyměřených místech papír ohneme (vždy vzad). Po dosažení požadovaného počtu skladů necháme pruh přehnutý napůl. Na každý vzniklý proužek (ohraničený ohyby) nalepíme jeden z barevných papírů. Posledním připraveným proužkem papíru obě poloviny přeložené čtvrtky spojíme. Po vytažení můžeme na ukrytou část přáníčka napsat náš vzkaz. (videonávod: https://www.youtube.com/watch?v=R1nTJ47bVV8&t=365s)

Větrník - budete potřebovat pruh kancelářského papíru o velikosti 3×12 cm. Na papír si naznačíme linky, které nám jej rozdělí na 3 stejné části o velikosti 1×12 cm. Podél těchto linek papír nastříhneme. Na jedné lince povedeme stříh zleva a na druhé zprava (nastřihnutí proveď v délce cca 9cm). Vzniklá „ramena“ spojíme kancelářskou sponkou. Můžete experimentovat s nabarvením vrchní části a efekty, které kresba vytváří (duha, spirála, kruh etc.)

Letadlo - papírové letadlo, které jsme dnes skládali, je známo pod jménem Delta. (obrázkový návod najdete např. zde: https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/a3/c4/5c/a3c45c1a6431cb3a3b20e716e23efbda.jpg)

Dnes jsme se učili, jak vytvořit zadní steh (popř. někteří z nás použili steh přední): http://stehzastehem.cz/domains/stehzastehem.cz/2016/04/28/stehy-pro-rucni-siti/ + jak šití začít a ukončit.